ЄС скасовує пільги на викиди та посилює правила для імпорту товарів з вуглецевим слідом. Європейська комісія оприлюднила рекомендації щодо реформування економіки й енергетики, спрямовані на розв'язання проблеми зміни клімату і скорочення викидів парникових газів на 55% до 2030 року в порівнянні з рівнем 1990 року. Для цього європейським країнам буде потрібно значно знизити рівень викидів СО2 і реформувати економіку. Зміни торкнуться політики ЄС в області клімату, енергетики, землекористування, транспорту й оподаткування.

На генерацію і споживання електроенергії припадає 75% викидів СО2 в ЄС, тому прискорення переходу до відновлюваних джерел енергії має ключове значення. Директива про ВДЕ передбачає зростання частки зеленої генерації в енергобалансі ЄС до 40% до 2030 року. Всім членам ЄС необхідно буде досягти цієї мети внаслідок запуску нових потужностей ВДЕ, а також їх використання в транспорті, опаленні, обслуговуванні будівель і промисловості.

Крім того, європейський план з декарбонізації передбачає імплементацію нового Механізму розрахунку вуглецевого податку. У тому числі буде значно підвищено податок на вуглецевий слід для імпортованих товарів. Мета змін – аби амбітні цілі щодо боротьби зі зміною клімату в Європі не привели до «витоку вуглецю» в сусідні країни навколо ЄС. Цей механізм стане гарантією, що скорочення викидів в Європі не призведе до витіснення вуглецевмісного виробництва за межі Європи. Також він сприятиме впровадженню більш екологічних стандартів промисловості за межами ЄС.

«Для України досягнення цілей Зеленого курсу буде неможливим без модернізації енергетичної системи, яка сьогодні генерує більшу частину вуглецевих викидів в країні. Без цього зупиниться експорт в ЄС – через зростання податку на викиди вуглецю, українські товари втратять конкурентоспроможність. Щоб бути активним членом європейської спільноти, нам недостатньо еволюції відновлюваних джерел енергії в Україні, нам вже потрібна революція! Інших шляхів немає – необхідно якомога швидше оновити Енергетичну стратегію України відповідно до нових правил, представленими Європейською комісією, а також ввести систему сертифікації зеленої енергії та дати можливість розвиватися корпоративним контрактам на енергію з ВДЕ» – підкреслив Маріс Куніцкіс, генеральний директор ДТЕК ВДЕ, під час виступу на 12-му Українському енергетичному форумі 16 липня.